Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

Село Късак

Дата на публикуване: 02.10.2020
Последна актуализация: 22.03.2021

Създаване и развитие  на село Късак

     Много известни български и чуждестранни учени са установили, че Родопите са населени преди хиляди години.
     Знания за миналото на Късак са се  придобили най – вече от разказите на по – възрастните хора, който са слушали и преразказвали един на друг. Също и от преданията и легендите, митове и поверия.
     Преданията разказват, че с. Късак е било едно от най – големите места в околността, наред със селата Бедан и Девин. Землището на Късак доказва това твърдение. То се е простирало от местността Омана до с. Чавдар, от с. Осина до с. Чала и от с. Змейца до Доспат.
     В записките на английски пътешественик от 19 век селото е записано като Баалък Касъктан, в превод „ Рибено село”.
Исторически хроники отбелязват съществуването на живот по тези места още от дълбока древност. Свидетели са скалните изображения на  разкопките в Барутин и Любча, из Дъбраш и Доспатския район – връх Хисарлъка – край Доспат, край Дебрен.
      На много места личат мостови съоръжения и калдъръмени настилки – по поречието на  Караджа дере, връх Даа, Калията, Римския  мост  на  селския дол.
      Известно е Касъшкото кале, но тук разкопки не са правени.     Местностите на Късак и района били привлекателни за номадски племена – юруци и койнари.
     За големината на селото говорят и 4 големи стари гробища. А.К. Иречек в своите творби пише, че преди  1912  Доспат е бил със 122 „ханета”, а Късак – с 144 такива  „райони”.
      В 1887г. – 1878г. хората правили редица „маджарлъци” – изселвания, към земите на юг, към Гърция. Войната се чувствала с цялата си жестокост. Голяма част от местното население останали завинаги в селища в най – затънтените и трудни места на Гърция, Турция, Азиатските брегове. Но хай – големите изселвания от района били през 1912 -1914г.  В това число и от Доспатския район  били опожарени редица селища – Барутин, Любча, Късак, Чавдар, Змейца. Само в Девински и Доспатски район до основи били опожарени  37 села, според  Стоян Златарев.
      Доспатският район се освобождава в резултат на успешно проведената Балканска война. 
      До 1912г. било застъпено духовното мюсюлманско учене и възпитание.  До 1924г. мюсюлманските училища били заменени  със светски, български училища. Първото светско училище в с. Късак било открито през месец  Септември 1929 г. с един учител, който бил първия учител в Късак. Това бил Иван Ватев от София. На 7 октомври училището получава името си  – Христо Ботев. И за първи път на 24 май 1949 г. бил честван празника на    просветата. През учебната 1977/1978г. училището е преместено в нова сграда, в началото на  с. Късак, където се намира и сега. А през 1983/84 г. училището вече е НОУ. Много младежи и девойки завършвали  началното си образование, а по – късно завършвали средно и висше образование. До 2016 г. местните учители наброявали 35 завършили педагогическо образование. Появяват се редица нови специалности, който учат младежите и девойките от селото. Сега  в селото има над 200 висшисти. 
     Съществува и ЦДГ за над 60 деца, която подпомага младите семейства.
     Ето и някои основни събития, довели до развитието на селото:
-    1958 г. полагане основите на ТКЗС   в с. Късак. След години се е оказало, че тази форма на коопериране не е успяваща и през1990 г. земята отново е върната на собствениците.
-    Електрифициране на селото – 1961г.
-    Прекарване на водопроводи  и канализации, оформяне на улици и пътища в селото – през целия период.
-    Построяване на нов магазин в центъра на селото – около 50 – те години на миналия век /през 1974г./.
-    През 60 –те и 70 – те год. на миналия век съществувала Каскада в Стария Късак, която допринася  много за развитието на селото.
-    Горско стопанство – като най – старо промишлено предприятие в  Доспатска община.
-    1990г. открит  Обувен цех, който и до сега  дава работа на редица хора от селото  над   30 години. Сега Обувна фабрика”САБА” ООД.
-    Развитие на селото дава и Обувен цех ЕТ „Избищали”
-    Новата сграда на училището (разширение) –  през 2018г., което разширение се налага поради положителния ръст .
-    Сега съществува и шивашки цех, който дава работа на около 15 жени, а през 90 –те год. имало друг шивашки цел, в който работили около 25 жени.
-    Сезонната работа, а също и постоянно такава в страните на ЕС дава препитание на голяма част от семействата. 

 

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

Водопъдът

Ние ви предлагаме да отскочите до най-високия град в България, а именно Доспат, разположен на 1358 метра надморска височина.

Километрите, които трябва пропътувате до там не са малко, но пък както казват „Опознай България, за да я обикнеш“.

Една от забележителностите на Доспат, заради които си заслужава да изминете пътя до кристалния му въздух и невероятната гледка към околността е водопад Късак, намиращ се на километър от село Късак.

Ние избрахме да поемем по пътя Пловдив-Девин, тъй като се стига една идея по-бързо.

Това е изключително красив родопски водопад с пад на водата около 8 метра, а посещението му е задължително, заради спокойствието и красотата, които вдъхва.

За да стигнете до него, на входната табела на селото се оглеждайте за черен път, отклоняващ се вляво. Имайте предвид, че трябва да шофирате внимателно, тъй като пътят не е много добър. С автомобила си може да слезете до уширение, в ляво от което има къща с кошери. Там е удобно да паркирате.

За ориентир търсете националния ни флаг, който е закачен на интересен дървен кол, на който са поставени и множество указателни табели-стрелки: Атина, Токио, Париж, Ню Йорк, Кайро, Истанбул, … и разбира се – Късак.

До него се стига изключително лесно! Продължавате по широкия черен път надолу и няма как да се объркате. Следвайте стрелките и бяло-червената маркировка.

След няколко минути ходене, трябва да се завие надясно, а след този завой пътеката от черен път се превръща в горска пътека и се спуска стръмно надолу към дерето.

Като времеви диапазон засякохме, че от паркинга до водопада се стига за по-малко от 20 минути. В обратна посока, разбира се, е малко повече, предвид изчакването, но не е кой знае колко изморително.

Следват извити дървени стълбички и не след дълго пред вас се разкрива прекрасния водопад Късак! Той не е толкова мощен, но е изключително пленителен, тъй като водите му се спускат на разнопосочни струи по насечени скали.

Впечатление веднага прави интересната „Горска библиотека“, в която освен голям набор от книги може да откриете и игри от детството като „Не се сърди човече“ и карти „Черен Петър“.

Време е за снимки, които стават особено колоритни и без съмнение ще съберете лайкове в социалните мрежи щом ги постнете.

За да прекарате повече време на мястото, поемете към горната част на водопада. Там има дървено мостче, по което да преминете и да се насладите на природни феномен отгоре му.

Пътечката след моста, пък води до огромна поляна, посипана с цветя и обградена от борове. Преминава и приказва рекичка, покрай, която е идеално да постелите одеяло и да подредите трапезата, събрана в раниците. Наблизо има и чешма, от която да заредите бутилките с ледена вода.

https://www.livechatalternative.com/