Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

Село Любча

Дата на публикуване: 06.01.2021
Последна актуализация: 22.03.2021

Любча е село в Южна България. То се намира в община Доспат, Област Смолян.

Отстои на 16 км югозападно от град Доспат, на 96 км северозападно от град Смолян, на близо 56 км югозападно от град Девин и на 207 км югоизточно от столицата София.

Намира се в Родопите на 1170 м надморска височина. Зимата е мека, пролетта настъпва късно, есента е топла, а лятото е прохладно.

Постоянното население наброява около 950 души. Жителите се занимават предимно със земеделие.

Селото е с добра инфраструктура - повечето улици са асфалтирани, електрифицирано и водоснабдено е, всички мобилни оператори имат покритие, редовен автобусен транспорт го свързва с околните населени места.

Тук функционират кметство, читалище, детска градина, основно училище, джамийско настоятелство, заведения и магазини. В селото има здравна служба с двама лекари и стоматолог. Най-близките средно училище и болница се намират на територията на град Доспат.

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

Римски мост, за който легендата разказва, че е правен от сторителите си с яйца.  По проект по програмата за Развитие на селските райони на община Доспат стария римски път и моста е реставрирани и превърнат в екопътека с барбекю, беседки, спортна площадка и указателни и исторически табели.
Мостът се издига над река Караджадере на по-малко от километър от селото. „Преданието от старите хора в селото е, че този мост е строен като за слепващ елемент и за по-голяма устойчивост са се използвали стотици яйца. Наскоро ходиха специалисти да го гледат и се удивиха колко са здраво споени камъните му и колко добре е запазен, в сравнение с много други римски мостове“, каза Мутков. „Има такава техника в римското строителство. Слагали са много яйца в сместта между камъните за по-добра спойка. Археолозите са събрали много подобни предания в онзи район за такъв начин на строителство на римляните с яйца“, каза доайенът на археолозите в Смолянско Никола Дамянов.Според историците, римският път и моста са строени около 2-3 век. Той се използва векове като от него продължавал основен римски път през планината, който сега на много места вече не съществува. Мостът се намира в югозападната част на Любча и местните продължават да минават по него за съседното Ваклиново. През 2007 г. по инициатива на Мутков мостът е укрепен, след като иманяри го подкопали. Любча открай време има проблеми с иманярите, заради преданията за съкровища заровени от траките в множество могили край селото.Иманярите са оставили в района десетки дупки, копали са и около самия път за моста. Допълнителен иманярски интерес създава и факта, че селото е прочуто с единствения намерен в България египетски скарабей, който сега се пази в смолянския музей. Камъкът е част от кехлибарена огърлица, открита по време на разкопки през 1976 година в гробна могила от 7-6 в., в местността Бърдцето край Любча. Наскоро световноизвестния българин египтолог д-р Васил Добрев, който работи в Кайро разчете името на египетски фараон от единадесета династия върху уникалния камък във формата на обожествявания от египтяните бръмбар – скарабей.

https://www.livechatalternative.com/