Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

Село Чавдар

Дата на публикуване: 06.01.2021
Последна актуализация: 22.03.2021

Отстои на 15 км югоизточно от град Доспат, на около 86 км западно от град Смолян, на 53 км югозападно от град Девин и на 211 км югоизточно от столицата София.
Има редовен автобусен транспорт от и до град Доспат.

Отстои на 15 км югоизточно от град Доспат, на около 86 км западно от град Смолян, на 53 км югозападно от град Девин и на 211 км югоизточно от столицата София.
Има редовен автобусен транспорт от и до град Доспат.

Намира се в Западните Родопи на 1300 м надморска височина. Климатът е средиземноморски, но поради голямата надморската височина не е типично изразен. Зимата е мека, пролетта настъпва късно, есента е топла, а лятото е прохладно.

Постоянното население е около 330 жители. Основен поминък е отглеждането на картофи, царевица, фасул, грах, леща, различни зеленчуци и технически култури.

Чавдар е село с изградена инфраструктура - има водоснабдяване и електрификация и изградена канализация.
Разполага с кметство,  основно училище, магазин и заведение. На територията на село Барутин има детска градина и лекар. Най-близкото средно училище е в град Доспат. 

Забележителности и околности

Драгиева чешма

Легендата за Драгиевата чешма се ражда през 1934 година, когато командир на граничната застава е Капитан Стоян Драгиев - изявен родолюбец и приятел на жителите на село Чавдар, пристигнал от Пловдив.

Впечатлен от хората, които зорко бдели на южната граница, Драгиев решава да построи чешма. Тази идея е била прегърната от местното население и с общи усилия се е реализирала. Те носели на гръб и самар камъните, а дюлгерите измайсторили чешма за чудо и приказ. Още тогава хората я нарекли “Драгиевата чешма”. Двама граничари от заставата в село Чавдар - Тодор Бекяров (певец) и Ангел Иванов (акордеонист) от Стара Загора измислили текста и музиката. Песента се е понравила на всички и се е предавала от набор на набор. След уволнението си мъжете я отнасяли по родните си места със спомена за суровите дни и нежните чувства. Ето част от текста: “Ела да видиш в тоз прекрасен край, тревата как расте, руйно вино как се лей, кебап как се пече, пъстърва как кълве. От високите скали ти простора погледни, чашите си напълни, либето си прегърни”. Днес Драгиевата чешма е включена във всички туристически маршрути в Община Доспат и е гордост за жителите на село Чавдар.

Язовир Доспат се намира на близо 14 км. Язовирът е най-високият в България и от него се разкриват красиви панорамни гледки. Той е богат на риба и има отлични условия за развитието на спортен и стопански риболов.

https://www.livechatalternative.com/