Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

Село Црънча

Дата на публикуване: 02.10.2020
Последна актуализация: 22.03.2021

Село Црънча, община Доспат

 

Село Црънча е село разположено в Югозападна България. То се намира в община Доспат, Област Смолян. 

В България има още едно село със същото наименование  в община Пазарджик, Област Пазарджик.

Отстои на 24 км югозападно от град Доспат, в същата посока съответно на 96 км от град Смолян и на 63 км от град Девин и на 221 км югоизточно от столицата София. Съседното село Бръщен е на 6 км югозападно.

Намира се в планински район в югозападната част на Родопите, надморската височина е 1111 м. Климатът е средиземноморски, но поради голямата надморската височина не е типично изразен. Лятото не е много горещо, защото има постоянно и умерено ветрово течение, а зимата е с кратки и не много силни снеговалежи.

Постоянното население е около 600 души. Населението осъществява главно земеделска дейност, чрез формирани малки земеделски или семейни стопанства и ферми. Основната стопанска дейност и доходи са от производството и продажба на ориенталски дребнолистен тютюн. 

Тук функционират кметство, целодневна детска градина, училище, читалище, джамия, цех за шивашко производство, хлебопекарна, кафе-аперативи, заведения и магазини. В Црънча има кабелна телевизия, интернет и покритие на мобилните оператори. Селото разполага с един общопрактикуващ лекар и един стоматолог. Най- близко разположената болница е в град Доспат.

ТУРИЗЪМ

Край селото има скално образувание, наричано Скалето, използвано като светилище през късната Бронзова епоха и през Желязната епоха, където са се извършвали древни тракийски езически ритуали.

Село Црънча, община Доспат си има няколко неща, които трябва задължително да се видят и усетят: гостоприемството, уникалната музейна сбирка в училището ОУ "Н.Вапцаров" и разбира се уникалната скална композиция "Скалето".

За Скалето в Уикипедия пише:

Скалното светилище "Скалето", се намира край с. Црънча (Община Доспат) в едноименната местност. Светилището е открито по време на теренни археологически проучвания през 1986 г. от археолога Мечислав Домарадски. При залагане на сондажите по време на археологическото проучване на светилището са открити керамични фрагменти, които са датирани към късната Бронзова епоха и ранната Желязна епоха. До свещеното място е водел древен път, използван и във времето на Римската епоха. Археолозите са регистрирали значително наличие на гробове от Желязната и Античната епохо, разположени по цялото землище на близкото населено място. В една от проучените могили е открита урна, съдържаща кости, останали след кремация и сребърен връх на копие. Един от значителните древни некрополи е разположен на най-високата точка в землището на населеното място, като местността носи името "Горното гробе". След аматьорски археологически проучвания на местни учители през 1950-те години са разкрити погребения с инвентар главно от глинени съдове. При теренните проучвания на обекта са открити и материали от Средновековието. Скалното светилище "Скалето" се намира на около 1,5 km от с.Црънча, в едноименната местност, североизточно от пътя свързващ селата Црънча и Ваклиново. Пътят е черен и подходящ само за високо проходим автомобил.
-------
Истината е, че Скалето наистина е като магнит за туристите вече. Жители на селото вече не се впечатляват като срещнат външен човек, защото са убедени, че той се е запътил към Скалето. Споделят също, че тази година много групи са посетили този феномен. Чужденци също са проявили интерес към Скалето. Много красиви панорамни гледки човек може да види от там. Селата Ваклиново и Любча също се виждат. А самите скали, които природата е създала са наистина уникални. Заклещен камък между две скали принуждава всеки турист да спре и да си направи снимка за спомен. А като постоиш и поразгледаш всичко наоколо имаш усещането, че се зареждаш с някаква енергия.

Снимки от Скалето.

https://www.livechatalternative.com/